BC Dates

VIU’s Recruitment Officers will be on the road this fall and winter, joining you at high schools, community events, and career and education fairs in western Canada. Meet up with our friendly Recruitment Officers and get the support, advice and inspiration that will help you get started on your path to university studies.

If you have any questions or would like to book an appointment please phone 250-740-6672 or email viuconnect@viu.ca 

Date Time School City Recruiter
SEPTEMBER
18-Sep 9:00-11:00 am Georges P. Vanier Secondary Courtenay Jordan
18-Sep 1:00-3:00 pm Mark R. Isfeld Secondary Courtenay Jordan
18-Sep 6:30-8:30 pm Highland Secondary Comox Jordan
19-Sep 9:00-10:30 am Timberline Secondary Campbell River Jordan
19-Sep 1:15-3:00 pm Gold River Secondary Gold River Jordan
19-Sep 6:30-8:30 pm Carihi Secondary Campbell River Jordan
20-Sep 10:00 am-12:00 pm North Island Secondary Port McNeill Jordan
20-Sep 1:25-3:05 pm Port Hardy Secondary Port Hardy Jordan
24-Sep 5:30-7:30 pm St. Michael's University School Victoria Rob
25-Sep 8:30-11:30 am Oak Bay High School Victoria Rob
25-Sep 1:00-3:00 pm Stelly's Secondary Victoria Rob
25-Sep 6:30-8:30 pm Shawnigan Lake School Shawnigan Lake Rob
25-Sep 12:00-2:50 pm Charles Hays Secondary Prince Rupert Dylan
25-Sep 7:00-9:00 pm Caledonia Secondary Terrace Dylan
26-Sep 8:30-10:30 am Wellington Secondary Nanaimo Rob
26-Sep 6:30-8:00 pm Mulgrave School West Vancouver Rob
26-Sep 11:30 am-2:30 pm Coast Mountain College Terrace Dylan
26-Sep 7:00-8:40 pm Mount Elizabeth Secondary Kitimat Dylan
27-Sep 8:30-10:00 am Eric Hamber Secondary Vancouver Rob
27-Sep 12:00-3:00 pm Langley Dist. Event Langley Rob
27-Sep 5:00-6:30 pm Fraser Heights Surrey Rob
27-Sep 11:55am-2:00 pm Smithers Secondary Smithers Dylan
28-Sep 9:00-10:30 am Southridge School Surrey Rob
28-Sep 12:45-2:45 pm Kwantlen Park Secondary Surrey Rob
28-Sep 6:00-8:00 pm Sands Secondary Delta Rob
28-Sep 8:45-10:30 am Lakes District Secondary  Burns Lake Dylan
28-Sep 1:00-3:11 pm Nechako Valley Secondary Vanderhoof Dylan
OCTOBER
1-Oct 8:30-10:30 am Collingwood Secondary North Vancouver Rob
1-Oct 1:30-3:30 pm Bodwell Secondary North Vancouver Rob
1-Oct 6:30-8:30 pm Rockridge Secondary West Vancouver Rob
2-Oct 6:00-8:30 pm Lower Mainland Public Event Vancouver Rob
3-Oct 9:00-10:30 am West Point Grey Academy Vancouver Rob
3-Oct 1:30-3:30 pm Sir Winston Churchill Secondary Vancouver Rob
3-Oct 6:30-8:30 pm RA McMath Secondary Richmond Rob
4-Oct 8:30-10:30 am Riverside Secondary Port Moody Rob
4-Oct 1:00-3:30 pm Burnaby North Secondary Burnaby Rob
4-Oct 6:30-8:00 pm Pinetree Secondary Coquitlam Rob
5-Oct 8:30-10:30 am New Westminster Secondary New Westminster Rob
5-Oct 1:30-3:30 pm Meadowridge Secondary Maple Ridge Rob
9-Oct 10:00-11:30 am Mcbride Secondary McBride Dylan
9-Oct 7:15-8:45 pm Kelly Road Secondary Prince George Dylan
10-Oct 9:00-11:00 am College Heights Secondary Prince George Dylan
10-Oct 1:15-3:15 pm Duchess Park Secondary Prince George Dylan
10-Oct 6:00-7:45 pm DP Todd Secondary Prince George Dylan
11-Oct 8:25-10:50 am  Correlieu Secondary Scool Quesnel Dylan
11-Oct 1:30-3:10 pm Lakes City SR Secondary Williams Lake Dylan
12-Oct 8:50-11:00 am Peter Skene Ogden Secondary 100 Mile House Dylan
15-Oct 8:30-10:00 am AR MacNeill Secondary Richmond Jordan
15-Oct 1:30-3:15 pm RA McMath Secondary Richmond Jordan
15-Oct 6:20-7:40pm South Delta Secondary Delta Jordan
16-Oct 9:30-11:20 am HJ Cambie Secondary Richmond Jordan
16-Oct 1:40-3:15 pm RC Palmer Secondary Richmond Jordan
16-Oct 6:40-8:45 pm Delta Secondary Delta Jordan
17-Oct 10:00-11:30 am Matthew McNair Secondary Richmond Jordan
17-Oct 12:30-1:30 pm Steveston-London Secondary Richmond Jordan
17-Oct 2:30-3:30 pm Hugh McRoberts Secondary Richmond Jordan
18-Oct 3:00-4:00 pm Richmond Secondary Richmond Jordan
18-Oct 6:30-8:00 pm Fraser Heights Secondary Surrey Jordan
19-Oct 8:30-10:00 am Richmond Christian Secondary Richmond Jordan
22-Oct 9:00-11:00 am Regent Christian Acadamy Surrey Dylan
22-Oct 1:45-4:15 pm North Surrey Secondary Surrey Dylan
22-Oct 9:20-11:35 am Templeton Secondary Vancouver Jordan
22-Oct 12:25-2:20 pm Sir Charles Tupper Secondary Vancouver Jordan
23-Oct 11:30-1:30 pm Tamanawis Secondary Surrey Dylan
23-Oct 3:00-5:00 pm Fleetwood Park Secondary Surrey Dylan
23-Oct 6:30-8:30 pm Earl Marriott Secondary Surrey Dylan
23-Oct 8:45-11:00 am Vancouver Technical Secondary  Vancouver Jordan
23-Oct 1:30-4:00 pm Sir Winston Churchill Secondary Vancouver Jordan
23-Oct 4:30-7:30 pm Notre Dame Regional Secondary Vancouver Jordan
24-Oct 8:20-11:20 am Guildford Park Secondary Surrey Dylan
24-Oct 11:20 am-2:30 pm Clayton Heights Secondary Surrey Dylan
24-Oct 6:00-8:00 pm Johnston Heights Seconary Surrey Dylan
24-Oct 9:00-11:00 am Britannia Secondary Vancouver Jordan
24-Oct 12:00-3:00 pm John Oliver Secondary Vancouver Jordan
25-Oct 8:30-10:45 am Princess Margaret Secondary Surrey Dylan
25-Oct 1:30-3:30 pm Lord Tweedsmuir Secondary Surrey Dylan
25-Oct 6:00-8:00 pm Enver Creek Secondary Surrey Dylan
25-Oct 8:00-10:05 am Windermere Secondary Vancouver Jordan
26-Oct 12:45-1:30 pm J.N. Burnett Secondary  Richmond Dylan
26-Oct 8:30-10:00 am King George Secondary Vancouver Jordan
29-Oct 8:30-11:00 am Kwantlen Park Secondary Surrey Dylan
29-Oct 1:40-3:30 pm Frank Hurt Secondary Surrey Dylan
29-Oct 6:30-8:30 pm Panorama Ridge Secondary Surrey Dylan
30-Oct 1:00-3:00 pm Salish Secondary Surrey Dylan
30-Oct 5:40-7:30 pm Sullivan Heights Secondary Surrey Dylan
31-Oct 2:30-3:45 pm Hugh Boyd Secondary Richmond Dylan
NOVEMBER
1-Nov 9:00-11:00 am Surrey Christian Secondary Surrey Dylan
1-Nov 1:00-2:30 pm Queen Elizabeth Secondary Surrey Dylan
1-Nov 6:00-8:00 pm North Delta Secondary Delta Dylan
2-Nov 1:00-2:30 pm Holy Cross Regional High Surrey Dylan
5-Nov 10:15 am-12:30 pm Gulf Islands Secondary Salt Spring Island Dylan
5-Nov 9:45-11:00 am Whistler Secondary Whistler Jordan
5-Nov 1:00-3:00 pm Howe Sound Secondary Squamish Jordan
5-Nov 6:30-8:30 pm Rockridge Secondary West Vancouver Jordan
6-Nov 8:40-9:40 am Edward Milne Secondary  Sooke Dylan
6-Nov 10:30 am-12:10 pm Belmont Secondary Langford Dylan
6-Nov 2:00-3:30pm Royal Bay Secondary Langford Dylan
6-Nov 11:25 am-1:00 pm Sutherland Secondary North Vancouver Jordan
7-Nov 9:15-11:15 am Frances Kelsey Secondary Mill Bay Dylan
7-Nov 1:00-3:00 pm Cowichan Secondary Duncan Dylan
7-Nov 9:00-11:30 am  Sentinel Secondary West Vancouver Jordan
7-Nov 3:15-5:05 pm Argyle Secondary North Vancouver Jordan
7-Nov 7:00-9:00 pm Seycove Secondary North Vancouver Jordan
8-Nov 9:00-11:00 am Chemainus Secondary Chemainus Dylan
8-Nov 1:00-3:00 pm Ladysmith Secondary Ladysmith Dylan
8-Nov 6:00-8:00 pm Nanaimo District Secondary Nanaimo Dylan
8-Nov 8:30-11:00 am Carson Graham Secondary North Vancouver Jordan
8-Nov 6:30-8:00 pm Handsworth Secondary North Vancouver Jordan
9-Nov 9:00-11:00 am Dover Bay Secondary Nanaimo Dylan
13-Nov 10:05-11:20 am Esquimalt Secondary Victoria Jordan
13-Nov 12:40-2:40 pm Spectrum Community School Victoria Jordan
13-Nov 6:30-8:30 pm St. Andrews Regional High  Victoria Jordan
14-Nov 8:25-10:20 am Glenlyon Norfolk School Victoria Jordan
14-Nov 12:40-2:40 pm Victoria High School Victoria Jordan
14-Nov 6:30-8:30 pm Pacific Christian School Victoria Jordan
15-Nov 10:00 am-12:00 pm Mount Douglas Secondary Victoria Jordan
15-Nov 1:15-3:00 pm Lambrick Park Secondary Victoria Jordan
15-Nov 6:30-8:30 pm Claremont Secondary Victoria Jordan
16-Nov 8:30-10:00 am St. Margarets Victoria Jordan
16-Nov 10:40-11:10 am Reynolds Secondary Victoria Jordan
19-Nov 8:45-10:45 am Elphinstone Secondary Gibsons Dylan
19-Nov 1:00-3:00 pm Chatalech Secondary Sechelt Dylan
20-Nov 9:15-11:00 am Brooks Secondary Powell River Dylan
21-Nov 9:00-11:00 am Alberni District Secondary Port Alberni Dylan
21-Nov 1:00-3:00 pm Ballenas Secondary Parksville Dylan
22-Nov 9:00-11:00 am  Wellington Secondary Nanaimo Dylan
22-Nov 12:45-3:00 pm Kwalikum Secondary Qualicum Beach Dylan

Need more information?

Request Information

Want to talk to someone about specific questions?

Contact a Representative

Ready to join us at VIU?

Apply Online